WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
Demo Ders
ONLINE DERSLER

Kafaları Açacak 15 Alıntı

  • Kişisel Gelişim
  • 27.05.2020
  • 703 Kez Okundu
Kafaları Açacak 15 Alıntı

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT’TEN KAFALARI AÇACAK 15 ALINTI

1.    İnsanda büyük olan şey nedir? Bir amaç değil, bir köprü oluşudur. İnsanda sevilebilecek şey, onun bir geçiş ve bir batış olmasıdır. (13)
2.    Çocuk bir günahsızlık, temizlik ve bir unutmadır. Bir yeni başlama, bir oyun, kendiliğinden yuvarlanan bir tekerlek, bir ilk hareket ve kutsal bir “evet”tir.(29)
3.    Uyku kolay bir sanat değildir. Onun hatırı için bütün gün uyanık durmak gerekir. Gündüzün kendine ona defa yenmelisin; bu, iyi bir yorgunluk verir ve ruhun uyuşturucusudur. Yine on defa kendinle barışmalısın, çünkü yenme acıdır ve barışmayan kötü uyur. Gündüzün on gerçek bulmalısın, yoksa gece de gerçeği ararsın ve ruhun aç kalır. Gündüz on defa gülmeli ve neşelenmelisin. Yoksa geceleyin mide, bu keder babası, seni rahatsız eder.(30)
4.    Her erdem başka erdemi kıskanır. Ve kıskançlık  korkunç bir şeydir. Erdemler de kıskançlık yüzünden yok olabilirler. Kıskançlık aleviyle sarılan, sonunda akrep gibi zehirli kuyruğuyla kendi kendini sokar.(41)
5.    İnsan, aşılması gereken bir şeydir. Onun için erdemlerini sevmelisin. Çünkü onlar yüzünden yok olacaksın. 
6.    Aşta daima biraz cinnet vardır. Fakat cinnette de her zaman biraz akıl vardır.(46)

 

En iyi KPSS Yardımcı Kaynakları

Birçok sınavda başucu olacak basılı materyalleri inceleyin.

Kaynakları İncele
books-banner


7.    Hayatı seven bene de; insanlar arasında kelebek ve sabun köpüğü ve bu çeşitten olanlar, mutluluğu en iyi anlamış görünüyorlar(46)
8.    Gerçekten, hayatı severiz. Fakat yaşamaya değil sevmeye alıştığımız için.(46)
9.    Büyük ruhlar için dünya şimdi de açıktır. Henüz etrafında sakin denizlerin kokusu esen birçok yerler, yalnızlığa çekilenler için boş duruyor. (58)
10.    Dostum yalnızlığına kaç! Seni büyük adamların gürültüsünden sersemlemiş ve küçüklerin iğnesiyle didiklenmiş görüyorum. Orman ve kaya  seninle vakur, susmayı bilirler. Sevdiğin geniş dallı ağaca benze yine! O, denizin kenarında susan ve dinleyen bir tavırla dönmektedir. (59)
11.    Artist’in zekası vardır. Fakat zekanın vicdanı zayıftır. O daima en çok inandırabileceği şeye inanır. Yarın başka, öbür gün başka şeye inanır. Onun duyguları  halk gibi ve hava gibi sık değişir. (59)
12.    Yalnız için dost, daima üçüncüdür. Üçüncü, bir mantardır ki iki kişinin arasındaki konuşmanın derinlere dalmasını önler. (65)
13.    Doktor, kendine yardım et. Böylece hastalarına da yardım etmiş olursun. Onun en iyi yardımı, kendi kendini şifalandırabileni iyi görebilmesidir. Henüz yürünmemiş binlerce yol, hayatın binlerce gizli adları ve sağlıkları vardır Halen insan ve insanın dünyası tükenmemiş ve keşfedilmemiştir. (91)
14.    İnsanlık doğalı insan çok az sevinmiştir. Atalardan kalma tek günahımız budur! Eğer daha fazla sevinmeyi öğrensek başkalarına acı vermeyi ve acı düşünmeyi daha kolay öğreniriz. (103)
15.     İyilik ve kötülükte bir yaratıcı olmak isteyen, önce bir yıkıcı olmaya ve değerleri yıkmaya mecburdur. En büyük kötülük, en yüksek iyilik için gereklidir. Bu iyilik ise yaratıcılıktır.(138)

 

Böyle Buyurdu Zerdüşt/Friederic Nietzsche/İlgi Kültür Sanat/Çev. Korkut Ata/26.

Anonim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim